W piątek 21 września w Zespole Szkół W Lipniku odbyło się pierwsze spotkanie, tej ważnej dla dziejów małej ojczyzny rocznicy, jaką jest gmina Lipnik. Działania organizacyjne do jubileuszu trwały wiele tygodni. Nauczyciele przygotowali do tego święta uczniów, a placówka wypiękniała.
Uczestnicy spotkania, uczniowie, pedagodzy, pracownicy obsługi, a także liczne grono gości, zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej.
Przybyłych powitała dyrektorka placówki Jadwiga Garnuszek. Szczególnie serdecznie kilkunastoosobową ekipę szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która od dawna współpracuje z lipnicką szkołą, jako że jej patronem jest wywodzący się z Malic profesor Józef Mikułowski – Pomorski, patron tej placówki, wybitny Polak, założyciel SGGW, krzewiciel oświaty rolniczej, polityk.
Na uroczystość inauguracyjną przybyło też wielu znamienitych gości: wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, wicekurator oświaty Grzegorz Bień, harcmistrz Dariusz Bińczak, wójt gminy Lipnik Józef Bulira, przewodniczący Rady Gminy w Lipniku Stanisław Mazur wraz z radnymi, przedstawiciele nauk historycznych, dyrektor sandomierskiego oddziału PKO Janusz Sochacki. O związkach szkoły lipnickiej z SGGW mówiła Grażyna Skalmierska, prezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW
W części oficjalnej spotkania było dużo życzeń, kwiatów i podarunków od honorowych gości. Lista wystąpień jest długa – przemawiali m.in. prof.dr hab. Marek Szyndel, prorektor SGGW, wicemarszałek Kazimierz Kotowski, wicewojewoda Grzegorz Dziubek, wicekurator Grzegorz Bień, dyrektor PKO w Sandomierzu Janusz Sochacki ,wójt Józef Bulira.
Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o szkole i swoim patronie, przygotowany przez Ewę Krzemińską i Sebastiana Szymańskiego.
Kolejną częścią uroczystości była sesja naukowa „Z dziejów lipnickiej oświaty”. Józef Myjak przedstawił opracowanie pt. „Dzieje oświaty w gminie Lipnik przed powstaniem szkoły”, Marek Lis mówił o początkach szkoły w Lipniku oraz o jej międzywojennych dziejach. Profesor Adam Massalski zaś zajął się w swoim wystąpieniu szkolnictwem w czasie okupacji niemieckiej i tajnym nauczaniem. Natomiast Joanna Ozdoba, miejscowa nauczycielka w swoim wystąpieniu przedstawiła powojenne dzieje szkoły. Materiały posesyjne zostaną opublikowane w publikacji książkowej.
Po zakończeniu spotkania w Lipniku delegacja Stowarzyszenia Wychowanków SGGW pojechała do Malic Kościelnych i tam razem z delegacją lipnickiej szkoły złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem Józefa Mikułowskiego Pomorskiego.
Fotorelacja dostępna jest na stronie: http://www.lipnik.pl/80/517-110_lat___Dzieje_oswiaty_w_Lipniku___fotorelacja.html
Tekst i foto J.Myjak