W niedzielę 6 maja 2012 r. otwarto uroczyście amfiteatr w Lipniku. Zgodnie ze współczesną tradycją obrzędową w życiu współczesnym gminy święto kultury zaczęło się od uroczystego nabożeństwa w intencji mieszkańców gminy w miejscowym kościele. Mszę odprawił ksiądz kanonik Stanisław Wdowiak, proboszcz parafii w Goźlicach. Następnie na zapełnionym przez mieszkańców gminy gminy Lipnik placu rekreacyjnym (zlokalizowanym w płytkiej dolince za budynkiem Urzędu Gminy) rozpoczęła się świecka część uroczystości.
Na scenę muszli koncertowej wszedł po raz pierwszy oficjalnie gospodarz gminy wójt Józef Bulira, który przywitał mieszkańców, zaproszonych gości oraz organizatorów uroczystości i przede wszystkim artystów, którzy będą w tym miejscu - jak się wyraził mówca - przedstawiać owoce swej twórczej pracy, a lokalna społeczność otrzymywać będzie godziwą strawę duchową i rozrywkę. Wójt wyraził radość z faktu oddania pięknego obiektu, który harmonijnie porządkuje w tym miejscu krajobraz i dopełnia architektonicznie centrum Lipnika. Dodał że inwestycja ta kosztowała ponad 840 tys. zł., ale gmina wydała tylko przeszło 340 tysięcy, a reszta pochodziła z funduszy unijnych (dofinansowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - Odnowa Wsi 5oo tys.zł). Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe Trans - Energo Połaniec Sp. z o.o..Następnie wójt zaprosił honorowych gości, którzy dokonali do symbolicznego przecięcia narodowej szarfy i amfiteatr w Lipniku od tej chwili został oddany lokalnej społeczności. Po przecięciu wstęgi ksiądz kanonik Stanisław Wdowiak poświęcił amfiteatr.
Następnie życzenia i gratulacje mieszkańcom gminy, samorządowi i wójtowi przekazali w krótkich wystąpieniach zaproszeni goście. Poseł Jan Cedzyński z Ruchu Palikota zachwycił się pięknem i funkcjonalnością lipnickiego amfiteatru i stwierdził, że będzie on miejscem spotkań mieszkańców gminy, miejscem odpoczynku, relaksu, miejscem godziwego spędzenia wolnego czasu. Słowa uznania skierował do wójta Buliry, doceniając jego umiejętności w pozyskiwania funduszy unijnych. Poseł PiS Krzysztof Lipiec podziękował za możliwość spotkania w tak pięknym obiekcie i także pogratulował gospodarzom gminy, że potrafią zdobywać środki i budować tak ładne i pożyteczne obiekty. Życzenia i gratulacje złożył także poseł Jarosław Rusiecki. Natomiast członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Wojciech Borzęcki stwierdził w swoim wystąpieniu, że gmina Lipnik należy do najlepszych gmin w województwie świętokrzyskim w pozyskiwaniu środków unijnych na nowe inwestycje.
Po części oficjalnej rozpoczął się długi blok estradowo - artystyczny, niejako testujący przydatność tego obiektu, czyli zadaszonej sali koncertowej na wolnym powietrzu. Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie - Centrum Kształcenia w Lipniku, bezpośredni organizator imprezy tak ułożył program żeby wszystkie grupy społeczne - od najmłodszych do najstarszych znaleźli coś dla siebie. I tak było. Zaczęło się od prezentacji i popisów historycznych Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów z Szydłowa. Taka jest obecnie moda na popularyzację ojczystych dziejów, więc i tu w Lipniku nie zabrakło miłośników rekonstrukcji historycznych.
Otwarcie amfiteatru stało się też okazją dla pokazania imponującego już dorobku estradowego GOK we Włostowie. Wystąpiły młode, urocze solistki: Marta Michalska, Klaudia Kaptur i Magdalena Stępień, a także zespół folklorystyczny "Świętokrzyskie uśmiechy". Ale nie tylko własna działalność kulturalna w tym dniu została pokazana. Uczniowie klas mundurowych Niepublicznego Technikum w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach pokazali musztrę paradną. Wystąpiły także profesjonalni artyści estradowi. Koncertowali z powodzeniem zespół The Beatlmen i na finał imprezy zespół Róże Europy. Do tego należy dodać pokazy kosmetyczne, a także zjeżdżalnię dla dzieci oraz "bufety obficie zaopatrzone " w jadło i napoje chłodzące.
Organizatorzy zapewnili wszystkie składniki, które są potrzebne człowiekowi w czasie wolnym i tym sposobem udowodnili, że amfiteatr w Lipniku jest obiektem potrzebnym i pożytecznym - wszak nie samym chlebem człowiek żyje. Należy mniemać, że ta udana remiera działalności musztry koncertowej w Lipniku będzie kontynuowana - może nie w tak szerokim wymiarze, ale od wiosny do jesieni lokalna społeczność będzie oglądać i słuchać wartościowej ciekawe imprezy - co już sygnalizują organizatorzy. W najbliższym czasie czeka najmłodszych zapewne udany Dzień Dziecka, latem zaś w amfiteatrze odbędą się dożynki.
Tekst: Józef Myjak
Foto: J. Myjak, M. Olech