W dniu 15.09.2020 r. miał miejsce odbiór wykonania prac porządkowych polegających na koszeniu traw i chwastów, wycince oraz pielęgnacji drzew na działkach o nr ewid. 76/5 o powierzchni 0,60 ha oraz działki 76/6 o powierzchni 0,05 ha położonych w miejscowości Włostów gmina Lipnik będących własnością Gminy Lipnik przejętych decyzją Wojewody Świętokrzyskiego znak: SPN.IV.7510.42.2019 z dnia 12.11.2019r.
Zakres wykonanych prac obejmował koszenie mechaniczne przy użyciu kosiarki bijakowej, a w miejscach mniej dostępnych wykonanie prac przy użyciu kos spalinowych, karczowanie drzew nie wymagających zezwolenia na wycinkę wraz z załadunkiem i wywozem, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2020 poz. 55) oraz powierzchniowe oczyszczanie terenu z wywozem odpadów.
Wartość wykonanych robót ogółem wyniosła 13 500,00 zł brutto finansowanych w całości z budżetu gminy.
Ponadto Urząd Gminy wystosował pismo do Konserwatora Zabytków z prośbą o wydanie wytycznych dotyczących zaleceń konserwatorskich, określających sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone w zabytku wpisanym do rejestru WKZ w Kielcach z dnia 01.03.1967 r. Lamus „Zbór ariański” oraz Oficyny pałacowej wpisanej do rejestru zabytków WKZ w Tarnobrzegu z dnia 08.02.1978 r. oraz o określenie zakresu prac związanych w wykonaniem parkingu przy wyżej wymienionych zabytkach.
W najbliższym czasie na przedmiotowym terenie zaplanowano przeprowadzenie badań georadarem, który pozwoli między innymi na szybkie i bardzo dokładne badania archeologiczne. Badanie georadarem polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu krótkich do ultrakrótkich fal radiowych i rejestracji fal odbitych od warstw charakteryzujących się zmianami własności dielektrycznych. Przetwarzanie takich danych pomiarowych odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania, które pozwala na uzyskanie obrazu przypominającego przekrój przez badany ośrodek jak np.: przekrój geologiczny ukazujący warstwowanie gruntów i skał, budowę strukturalną budowli, podziemne przeszkody i pustki, znaleziska archeologiczne, instalacje podziemne i wiele innych.
Ruiny oficyny pałacowej oraz zboru ariańskiego cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Stały się one atrakcją nie tylko dla lokalnego społeczeństwa ale także dla osób przyjezdnych. Możemy tu spotkać także zwiedzających, którzy przyjechali aż z samego Gdańska! Należy dbać nie tylko o tego typu zabytki, ale także o całe nasze dziedzictwo kulturowe, które jest świadectwem naszej przeszłości i stanowi fundament pod budowę wspólnej przyszłości.
Trochę historii: Pałac Karskich we Włostowie to neorenesansowy pałac wzniesiony w latach 1854–1860. Budowlę otaczał park o powierzchni ok. 10 hektarów. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich, choć nie ma źródeł które potwierdzałyby takie pierwotne przeznaczenie budowli. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana "diabelską", od strony parku.
tekst, zdjęcia
Joanna Juda