Dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości cieszyły się tegoroczne dożynki gminne. Na uroczystości przybyli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek. Uczestniczyli w nich także poseł na Sejm Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.
Zgodnie z dawnym zwyczajem
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza Ryszarda Sałka, proboszcza parafii Goźlice, księdza kanonika Mariana Nowaka, proboszcza parafii Malice Kościelne i księdza Pawła Golińskiego, proboszcza parafii Włostów.
Oprawę muzyczną mszy wykonał organista parafii Goźlice, Paweł Sołtyk i Orkiestra Parafialna. Podczas mszy został poświęcony chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, a także przepiękne wieńce dożynkowe wykonane specjalnie na tą niezwykłą uroczystość.
Po nabożeństwie starostowie dożynek, Danuta Nowosielska z Usarzowa i Piotr Moskal z Włostowa przekazali wójtowi tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów jako symbol rolniczego trudu. - Pamiętajmy, że chleb to świętość – mówił wójt.
Andrzejowi Grządzielowi towarzyszyli na scenie: zastępca wójta Wojciech Zdyb, przewodniczący Stanisław Mazur, dyrektor GOK Sebastian Szymański.
Starostowie dożynek poczęstowali mieszkańców chlebem z tegorocznych zbiorów. Zespół Świętokrzyskie Uśmiechy wykonał utwory: Przy oddaniu chleba, przyśpiewka Po oddaniu chleba, Plon, niesiemy plon, Od zielonego gaju.
Pięknym elementem scenariusza uroczystości dożynkowych były prezentacje wszystkich wieńców. Wójt za każdym razem wręczał przedstawicielom sołectw kosze ze smacznym jadłem.
Nie zanika tradycja
- W ubiegłym wystawiało się jedno koło ze Sternalic, w tym roku siedem – zwrócił się wójt Andrzej Grządziel do mieszkańców. - W ubiegłym roku mieliśmy osiem wieńców dożynkowych, w tym roku – szesnaście. – W przyszłym roku będzie jeszcze więcej. Jesteśmy dumni, że tak stara tradycja, jaką są dożynki, jest obchodzona i nie zanika. W naszej gminie oprócz zbóż mamy sady, jabłonie, śliwy, grusze, czereśnie. Dziękuję paniom z KGW za wykonane wieńce.
Wójt Andrzej Grządziel podkreślił, że jest dobry czas dla małych gmin, małych społeczności. Jest przychylność władzy do małych środowisk. Państwo polskie daje nam duże pieniądze. W ubiegłym roku gmina wyremontowała kilkanaście odcinków dróg, w tym roku też nie zabraknie inwestycji. Jesteśmy dumni, że tak stara tradycja, jaką są dożynki, jest obchodzona i nie zanika.
Znamienici goście
Wójt co chwila witał znamienitych gości, którzy przyjeżdżali już w trakcie uroczystości. Najpierw przybył minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Gmina Lipnik jest dla mnie ważna, bo jestem parlamentarzystą tej ziemi – powiedział zaraz na początku. - Dziękuję rolnikom, którzy trudem swej pracy przynieśli plon. Podejmuję decyzję w interesie wszystkich Polaków, też w waszych sprawach.
Minister powiedział, że ściga tych, którzy kradną pieniądze z polskiego budżetu. Udało się, tylko w tym roku odzyskać dla państwa około 40 mld zł. Tyle wykradają mafie VAT-owskie. Dzięki temu rząd może realizować wielkie projekty społecznie, które trafiają też do mieszkańców. Rząd przeznaczy kolejne 2 mld zł dla polskich rolników, których grunty dotknęła susza. Polskie państwo musi być solidarne. Polska wieś jest symbolem tego, co najlepsze. Karmi Polaków.
Wojewoda Agata Wojtyszek mówiła o tym, jak ważne jest święto plonów. Przypomniała, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich mogą sięgać po środki finansowe z budżetu państwa. Przypomniała projekty społeczne, które są realizowane przez rząd. Odczytała list ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
- To piękny czas, dzisiaj widzimy owoc waszej ciężkiej pracy – zwrócił się do rolników członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mariusz Gosek. - Dziękuję panie wójcie za współpracę. Realizowaliśmy wspólnie wiele różnych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego, modernizacje budynków szkolnych, sal gimnastycznych, boisk. Nas połączyła przyjaźń i współpraca z ikoną województwa świętokrzyskiego, wicepremierem Przemysławem Gosiewskim.
Przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś wyraził zadowolenie, że w tym szczególnym dniu może przebywać z rolnikami gminy Lipnik. - Nisko się wam kłaniam – powiedział. - To, co dzieje się w gminie Lipnik, powiecie, województwie, kraju jest konsekwencją naszych wyborów. Stawiam się do waszej dyspozycji.
Na stoisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzono konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie w ramach kampanii ”upadek to nie przypadek” oraz „chorób układu ruchu”. Konkurs polegał na wypełnieniu testu składającego się z 12 pytań. Zwycięzcami konkursu są osoby, które zdobyły największą ilość punktów.
Od lewej Paweł Sajda, Kamieniec – II miejsce, Ireneusz Ciepiela – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Opatowie, Angelika Suska, Lipnik – I miejsce.
Bogaty program artystyczny
Wójt Andrzej Grządziel witał kolejnych gości, dwóch komendantów: policji – Ryszarda Komańskiego, straży pożarnej – Sylwestra Kochanowicza, członka Zarządu Powiatu, Andrzeja Gajka, radnych powiatowych, Krzysztofa Hajdukiewicza, Bożenę Kornacką, radnych gminy Lipnik, sołtysów, panie z KGW.
Bogaty był program artystyczny dożynek. Świetnie bawił mieszkańców zespół muzyczny Fire Play.
Z koncertem wystąpiła Karla.
Wielkimi oklaskami nagradzano gwiazdę wieczoru - zespół Łobuzy, który wystąpił z koncertem. Na zakończenie odbyła się zabawa z zespołem muzycznym Fire Play.
fotorelacja >>> zobacz galerię >>