Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak warunek – usunięcie nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie przewiduje uchwalona w grudniu nowelizacja ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.
Równocześnie podkreślić należy, że nowe przepisy o wycince drzew nie dotyczą zieleni zabytkowej, rosnącej na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz drzewostanu leśnego. Nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów, zawarte w ustawie o ochronie przyrody, nie zwalniają z obowiązku uzyskania pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej czy uzgodnienia z leśniczym warunków wycinki oraz właściwego ocechowania drewna w oparciu o przepisy ustawy o lasach.
Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew oraz krzewów będzie nadal wymagane w przypadku przedsiębiorców i podmiotów gospodarczych, którzy planują dokonać wycinki na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i jeśli w opisywanej sytuacji obwód pni drzew mierzony na wysokości 130 cm przekroczy 100 cm dla: topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 50 cm dla pozostałych gatunków drzew. Nie jest także wymagane zezwolenie na wycinkę krzewów rosnących w skupisku do 25 m2. Za usunięcie drzew na cele gospodarcze trzeba będzie uiścić opłatę, tak jak do tej pory.
Należy też zachować szczególną ostrożność usuwając drzewa i krzewy na posesjach graniczących np. z drogą publiczną. Bardzo często ogrodzenie nieruchomości nie przebiega bowiem po granicy działki, a drzewa rosną w rzeczywistości na terenie np. pasa drogowego, który stanowi własność zarządcy drogi.
Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca będące miejscem bytowania ptaków, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Co ważne okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października.
Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy w Lipniku – Referat Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska (pok. 24) lub pod nr telefonu (15)8691419 wew. 46.
Na stronie internetowej Serwisu Samorządowego PAP można zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące wycinki drzew i krzewów. Tekst dostępny jest pod adresem: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/171767/MS-o-wycince-drzew--Resort-srodowiska-wyjasnia-zmiany-przepisow-dot--usuwania-drzew